Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym uwielbiają eksperymentować. Są one bardzo ciekawe świata, ale też lubią widzieć namacalne efekty swoich działań.
Lekcje PRZYRODY są doskonałym sposobem na rozwijanie ciekawości. Zajęcia przyrodnicze powinny przebiegać w taki sposób, aby dzieci miały poczucie sprawstwa, oraz odpowiedzialności za to, co robią.
W jaki sposób sprawić, aby lekcja przyrody zaciekawiła dzieci?
Nic prostszego... trzeba dać im cebulę, doniczki, ziemię do upraw i KARTY OBSERWACJI.
Ktoś powie może, że takie zwyczajne sadzenie cebuli to bułka z masłem, że to dzieci nie zaciekawi. Nic bardziej mylnego. Z własnego doświadczenia wiem, że jedną z bardziej emocjonujących upraw, która wzbudza u dzieci niezwykłe emocje jest właśnie uprawa CEBULI.
DLACZEGO CEBULA?
Nie upieram się, że tylko taka roślina pozwoli dzieciom na czerpanie radości z jej wzrostu, ale ta uprawa daje bardzo szybkie, dostrzegalne przez dzieci efekty. Szczypior wyrasta już po kilku dniach. Można go zobaczyć, dotknąć, powąchać i....posmakować:) Uwierzcie mi, że nawet niejadki spróbują samodzielnie wyhodowanego szczypiorku. Zatem hodowla cebuli pozwala na rozbudzenie u dzieci wszystkich zmysłów.
JAK SIĘ ZA TO ZABRAĆ?
📌Po pierwsze - dajmy dzieciom ziemię, łyżki i doniczki, a one już nas pokochają.😊
📌Po drugie - pozwólmy im samodzielnie nasypać ziemię i zasadzić roślinę, a pokażemy, że wierzymy w ich możliwości.
📌Po trzecie - przygotujmy wraz z nimi wizytówki, które umieszczą w doniczkach, a będą czuły się odpowiedzialne za swoją uprawę.
📌Po czwarte ustalmy z dziećmi zasady uprawy danej rośliny, a będą wiedziały, co muszą zrobić, aby eksperyment się powiódł.
📌Po piąte - dajmy im możliwość obserwowania...
⛔Tu na chwilę się zatrzymajmy...
JAK PROWADZIĆ OBSERWACJĘ, ŻEBY DZIECIOM SIĘ NIE ZNUDZIŁO?
Doskonałym sposobem na obserwację upraw roślin jest założenie KART OBSERWACJI PRZYRODY.
Moje karty dostępne są tutaj za darmo:
-proszę się częstować KLIKAJĄC W ZDJĘCIE
JAK KORZYSTAĆ Z TYCH KART?
Karty obserwacji powinny znajdować się w niedaleko upraw, które będą obserwowane. W mojej klasie, na oknie zawiesiłam cienką linkę, do której dzieci za pomocą drewnianych klamerek zawieszają karty obserwacji. Uprawy natomiast ustawiane są na parapecie.
Uczniowie o ustalonej porze dnia (np. po śniadaniu, przed obiadem) uzupełniają karty pracy poprzez rysowanie etapu rozwoju swojej rośliny oraz ▶️WAŻNE▶️kropli wody, jeśli ją podlały. Starsi uczniowie mogą dodawać krótką notatkę.
Dzięki takim kartom, dzieci pamiętają o podlewaniu, krok po kroku widzą, jak uprawa kiełkuje, jak wzrasta. Karty są narzędziem, które pomaga dzieciom w prowadzeniu hodowli.
Wracając do meritum...
📌Po szóste - pamiętaj, że każdy ma prawo do błędów.
Może zdarzyć się tak, że jakiemuś uczniowi roślina nie wyrośnie tak bujna, jak innym. Może nie wyrośnie wcale...
Co w takim przypadku zrobić?
Wbrew pozorom, jest to wspaniała okazja do rozmowy z dziećmi na temat porażki i radzenia sobie z nią.
O zaistniałym problemie należy rozmawiać z całą grupą. Trzeba dać dzieciom szansę na wypowiedzenie się w tej sprawie. One są doskonałymi obserwatorami. Niech same dojdą do rozwiązania zagadki DLACZEGO TAK SIĘ STAŁO I CO MOŻNA BYŁO ZROBIĆ, ABY TEGO UNIKNĄĆ?
Zachęcam do prowadzenia różnorodnych hodowli i życzę udanych plonów:)
KLIKNIJ tu i wskakuj na Facebooka Niezbędnik Nauczyciela
Zainspiruj się i ciesz się wolnym czasem:)
Honorata Szanecka
Comments